Mieczysław Cybulski był jednym z szalenie znanych aktorów w dwudziestoleciu międzywojennym, aczkolwiek dzisiaj niesłusznie zapomnianym. Zagrał w ponad dwudziestu filmach, jego kariera zaczęła się w erze kina niemego, lecz dzięki wprowadzeniu dźwięku do kina, zyskała szansę na rozwinięcie się w błyskawicznym tempie. Kino dźwiękowe obeszło się z nim o wiele bardziej łaskawie niż z Jerzym Marrem, aktorem, który zrobił wielką karierę w erze kina niemego, grał główne role wraz z takimi gwiazdami jak Jadwiga Smosarska, lecz przez swoją wadę wymowy musiał na jakiś czas porzucić aktorstwo. Na duży ekran powrócił dopiero po kilku latach, w 1935 roku, zagrał w "Wacusiu" z Dymszą i Andrzejewską. Do 1939 roku dostawał role drugo, trzecioplanowe, lecz już nigdy nie był tak znany jak w latach dwudziestych. To taka krótka dygresja, a teraz czas wrócić do Cybulskiego.
Mieczysław Cybulski w filmie "Cham"- 1931 rok
Bohater dzisiejszego wpisu urodził się 16 marca 1903 roku w Imperium Rosyjskim. Spędził tam również swoje dzieciństwo, uczęszczał do gimnazjum w Moskwie. Wrócił do Polski wraz z rodzicami w 1918 roku. Prawdopodobnie właśnie wtedy zaczęła się jego fascynacja samochodami, gdyż został szoferem. W 1920 roku, w wieku 17 lat, wstąpił na ochotnika do służb samochodowych Wojska Polskiego, by bronić granic Rzeczpospolitej przed nawałą bolszewicką. Był wielkim patriotą, co pokazywał, grając w takich filmach jak "Ty, co w Ostrej świecisz Bramie", "Młody las", "Płomienne serca", czy "Bohaterowie Sybiru". Zdaje się, że nie było takiego drugiego aktora w tamtym okresie, który by zagrał w takiej ilości filmów patriotycznych.
Po zakończeniu służby w wojsku uczęszczał na kurs gry aktorskiej w Studiu Filmowym K. Meglickiego. Dzięki swojemu wrodzonemu wdziękowi i aparycji, w 1927 roku zadebiutował na wielkim ekranie w obrazie "Ryngraf". Zagrał w wielu niemych filmach, jednak większość nie zachowała się lub nie została odnaleziona po wojnie (obecnie mamy tylko około 5% polskich filmów z ery kina niemego). W 1928 roku ożenił się z Zofią Natalią Łucją Zakrzewska, którą łączyły więzy rodzinne z Bogusławem Samborskim. W latach 30-tych występował w teatrach o charakterze komediowym, rewiowym i dramatycznym w Siedlcach, Płocku, Łodzi, Warszawie i Bydgoszczy. Na wielkim ekranie pojawiał się już nieprzerwanie, aż do 1939 roku. Wystąpił w około 30 filmach. Piękne lazurowe oczy, długie czarne rzęsy i bujna, kręcona blond czupryna usposobiły go do grania ról amantów. Ogólnie ceniono go, również w świecie aktorskim, za zdrowe podejście do wykonywanego zawodu. Uważał, że praca aktora nie jest stabilna, a więc był stale zatrudniony jako kontroler i kierowca w Państwowych Liniach Autobusowych. Często brał udział w rajdach samochodowych, będące dla niego odskocznią od planu filmowego.
Barbara Orwid i Mieczysław Cybulski
Fragment filmu "Rapsodia Bałtyku"-1935
Z Tamarą Wiszniewską w filmie "Dziewczyna szuka miłości"- 1936 rok
Kiedy wybuchła II Wojna Światowa, wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie służył w 2 Batalionie Strzelców "Kratkowane Lwiątka". Wkrótce przeniósł się do marynarki handlowej, pływał na "Batorym", służącym wtedy za środek transportu wojska. Po zakończeniu wojny wyemigrował do USA, gdzie na zawsze skończył z aktorstwem. Został menadżerem renomowanej restauracji "Old Warsaw", która znajdowała się w Dallas, w stanie Teksas. W 1948 roku rozwiódł się ze swoją żoną. Niestety o dalszych latach jego życia wiadomo niewiele. Prawdopodobnie już nigdy nie przyjechał do Polski. Zmarł 13 sierpnia 1984 roku w Fort Lauderdare na Florydzie, miał 81 lat. Nadal spoczywa w Stanach Zjednoczonych, jego trumna nie została sprowadzona do Ojczyzny, w przeciwieństwie do Marii i Adama Brodziszów (ich prochy zostały przywiezione do Polski dwa lata po śmierci Adama, w 1988 roku), czy Stefana Norblina i Leny Żelichowskiej (2012 rok).
Mieczysław Cybulski z Leną Żelichowską w filmie "Dorożkaż nr 13" - 1937 rok
Fragment nieukończonego filmu pt." Tajemniczy Gentelman" -1930 rok
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz